Захисти себе від ВІЛ/СНІД
Щорічно 1 грудня відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІДом, який було започатковано з 1998 року після того, як на зустрічі міністрів охорони здоров’я всіх країн прозвучав заклик до соціальної терпимості і розширення обміну інформацією щодо ВІЛ/СНІД. Головна мета Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом – привернути увагу громадськості до даної проблеми.
Проблема ВІЛ-інфекції понад 25 років залишається актуальною для світової спільноти , масштаби поширення вірусу імунодефіциту людини набули глобального характеру і постають реальною загрозою соціально-економічному розвитку більшості країн світу.
У теперішній час в Україні епідемічна ситуація з ВІЛ-інфекції залишається напруженою – продовжується поширення ВІЛ серед населення, зростає кількість ВІЛ-інфікованих осіб і хворих на СНІД.
Лише за шість місяців 2012 р. в країні зареєстровано 10 051 нових випадків ВІЛ-інфекції.
Як поширюється ВІЛ?
ВІЛ поширюється від людини до людини через такі біологічні рідини організму, як кров, сперма, виділення жіночих статевих органів і грудне молоко. ВІЛ широко розповсюджується при ризикованій поведінці людей:
- при будь-яких статевих контактах з проникненням, якщо не використано презерватив. Правильно використані якісні презервативи можуть запобігти поширенню ВІЛ та збудників інших хвороб, що передаються статевим шляхом. Однак, найнадійніший спосіб запобігання цим хворобам - це уникання статевих контактів до одруження або до початку зрілих стосунків з незараженим та завжди вірним Вам партнером;
- при контакті з інфікованою кров'ю, наприклад під час використання нестерильних інструментів, шприців, голок для внутрішньовенного введення наркотиків, проколюванні мочки вуха, пірсінгу, татуюванні, або переливанні крові чи контакті з відкритими виразками ВІЛ –інфікованого;
- від ВІЛ - інфікованої матері до дитини під час вагітності, пологів або годуванні грудним молоком.
Це ті ситуації, коли необхідно поводитись обережно.
Всі інші, так звані "побутові", контакти з людиною, інфікованою ВІЛ, є безпечними.
ВІЛ не передається:
- через рукостискання, обійми чи перебування в товаристві інфікованої людини.
- через споживання їжі, приготованої ВІЛ - інфікованою людиною.
- при навчанні або іграх з ВІЛ - інфікованими дітьми.
- через повітря.
- укуси комах або тварин.
- плавання у басейнах.
Розвиток вірусу в організмі проходить кілька стадій. Оскільки ВІЛ належить до розряду "повільних" вірусів, протягом довгого часу він буде знаходитися в організмі, практично нічим себе не виявляючи.
Виявити ВІЛ в організмі можна приблизно через 3 місяці після зараження - за допомогою спеціального аналізу крові. Якщо як мінімум два специфічних тести підтвердять наявність антитіл ВІЛ в крові, це означає, що людина має ВІЛ-позитивний статус і вважається ВІЛ-інфікованою.
Через 1-3 місяці після зараження ВІЛ вірус накопичується в крові у кількості, достатній для його виявлення.
Коли доцільно робити аналіз на ВІЛ?
Аналіз крові на антитіла до ВІЛ показаний:
- після ризикованого статевого контакту;
- після використання нестерильного інструменту, шприців, голок, тощо;
- під час вагітності.
Стадія, яку ми називаємо СНІДом, настає тоді, коли імунна система припиняє справлятися з різноманітними інфекціями, які раніше не були небезпечними для організму, і людина починає хворіти. Як правило, ці інфекції пов'язані з захворюваннями органів дихання, травлення і центральної нервової системи. Це відбувається через кілька років після зараження ВІЛ. У декого ця стадія розпочинається швидше, ніж в інших. В той же час, є невелика група людей, у яких ВІЛ так і не переходить на стадію СНІДу, і схоже, що їхні організми можуть жити з цим вірусом протягом невизначено довгого часу.
Що стосується реальних ситуацій, в яких є можливою передача ВІЛ, від зараження досить легко застерегтися. Для цього необхідно пам'ятати дві речі:
- будь-які інструменти (голки, шприци), за допомогою яких ви самі проводите собі ін'єкції, чи вам їх робить хтось інший, повинні бути одноразовими чи стерильними,
- будь-які статеві контакти, в які ви вступаєте, мають бути захищеними.
Хвороба, котра насамперед випливає із поведінки, заставляє кожного повернутись до одвічних цінностей - людяності, мудрості та відповідальності щодо життя свого та тих, хто прийде після нас.
Багато в чому якість життя ВІЛ-позитивної людини залежить від того, наскільки рано після інфікування була виявлена інфекція і наскільки пацієнт сам прихильний до лікування та дотримується приписів лікаря. Факт виявлення ВІЛ-інфекції дає змогу отримати вчасну медичну допомогу, запобігти розвитку СНІДу, уникнути появи важких додаткових ускладнень.
Кожний, хто хоче знати, чи ВІЛ - інфікований він, чи ні, може безоплатно та анонімно здати кров на аналіз у кабінетах довіри, які є при центрах профілактики СНІДу в кожному обласному місті України.
ВІЛ/СНІД - це проблема, яка стосується кожного. І кожен для себе повинен запам’ятати: єдина зброя проти СНІДу - це знання і власна обережність. Адже кожна людина сама несе відповідальність за власне життя та здоров'я.
Сьогодні у нас вже є знання і інструменти, необхідні для викорінення СНІДу. Від того, які рішення ми приймемо сьогодні, залежить чи стане нинішній період початком кінця епідемії СНІДу.
Кiлькiсть переглядiв: 1197

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.

Новини

Календар

Попередня Квітень 2021 Наступна
ПВСЧПСН
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930